- 3 komentarze

Prokoš i Prokoško jezero - najwyżej położona wieś w Bośni (BiH)


Nie wiem, dlaczego Lukomir uważany jest za najwyżej położoną miejscowość w Bośni. Widoczny w tle Prokoš leży około 1620 mnpm, czyli sto metrów wyżej. He, użyję porównania z moją ulubioną Śnieżką w Karkonoszach. Prokoš w Bośni leży też 20 metrów wyżej od niej.


Zarówno Prokoš jak i Lukomir na zimę wymiera. Życie wraca tutaj z początkiem maja, gdy zazielenia się trawa i owce mogą wyjść na pastwiska.


Prokoš leży 20 km od Fojnicy. Droga do niego jest szutrowa, ale łatwo przejezdna, Nad miejscowością wznosi się masyw Vranicy, z najwyższym szczytem Nadkrstacem - 2215 mnpm.


Wieś leży nad jeziorem Prokoškim. Mnóstwo w nim chatek weekendowych, popularnych vikendic, Dlatego wydaje mi się, że wioseczka ta jest bardziej ożywiona niż malutki Lukomir. W Prokoš nie ma prądu, chyba że ktoś zamontuje sobie panele fotowoltaiczne na dachu. Działa tu kilka doraźnych barów z burkiem, pitą, pieczonym mięsem na zamówienie i kawą. Jezioro ściąga też amatorów widoków - zwłaszcza z krajów arabskich, którzy rozkładają nad nim swoje dywany, koszyki i imbryki na herbatę.

Do wsi dotarłem moim fordem galaxy, był początek maja. 13 stopni, bezwietrznie. Droga w dobrym stanie, nie było dziur ani skał na drodze, ale nie wiem, czy zima była łagodna, czy Bośniacy tak dobrze o nią dbają.

Prokoš na Wikipedii - LINK.
3 komentarze:

MamaPodróżnik pisze...

Witam. Mieliśmy w planie odwiedzić Lukomir podczas tegorocznych wakacji w Bośni, ale teraz kusi Prokos... Niestety nie będziemy mieli czasu na oba miejsca :( Które miejsce jest bardziej malownicze, bardziej górskie? Pozdrawiam Joanna.

Argymir Iwicki pisze...

Zdecydowanie bardziej górski jest Prokoš, góry nad nim są wyższe o 300-400 metrów niż te nad Lukomirem. Ale malowniczość - hmmm, obie miejscowości są inne, Lukomir kamienny, Prokoš drewniany. I ten ostatni ma cudowne jezioro, które z góry wygląda bajkowo. Niestety, trzeba zobaczyć obie wsie :))))

MamaPodróżnik pisze...

Mam nadzieję, że kiedyś zobaczymy obie. Tym razem musimy wybrać jedną. Bardzo dziękuję za odpowiedź :)