- Brak komentarzy

Rijeka Crnojevića (MN)


Rijeka Crnojevića to jeden z ładniejszych landszaftów w Czarnogórze. Leży niedaleko Cetinje, starej stolicy tego państwa.

Rzeka bierze swój początek kilka kilometrów wcześniej, u podnóża stromego masywu oddzielającego m.in. jezioro Szkoderskie od Adriatyku.Po drodze rzeka mija miejscowość o tej samej nazwie. Ozdobą wsi jest stary, osmański most i ładna zabudowa, echo dawnych, dobrych czasów, gdy przez wieś przebiegał szlak handlowy Cetinje - Virpazar.Nazwa rzeki bierze się od Iwana Crnojevića (Iwana Czarnego) - średniowiecznego księcia czarnogórskiego państewka zwanego Zetą. LINK.Dwa kilometry od wsi na wschód znajduje się zakole słynne zakole rzeki. Na dole teren jest podmokły, rzeka powoli przechodzi w jezioro Szkoderskie. Zdecydowanie najładniejsze światło do zdjęć jest o świcie i późnym popołudniem. W południe trzeba niestety fotografować pod światło. :(

Do punktu widokowego najlepiej zjechać z drogi M32 Budva - Podgorica. Do wyboru są trzy drogi. Jedna, bliższa Cetinje. Druga - kilka kilometrów dalej, skręcić trzeba w prawo jadąc od Cetinje. Asfalt jest bardzo wąski, krzaki zarastają drogę, jest sporo serpentyn. I może właśnie dlatego ta droga najbardziej mi się spodobała. Mijanka z osóbówką była dodatkową atrakcją. Drugą było kończące się paliwo. Samochód jadąc pod stromizny chlał jak chłop na kacu po weselu, ale resztką kropel udało się dotrzeć do stacji paliwowej :))))

Czerwoną strzałeczką oznaczyłem punkt widokowy. (mapa z openstreetmap LINK)


0 komentarze: